Wczytuję dane...

Jakie produkty wzmacniają nasze zęby, a które je niszczą?

Jakie produkty wzmacniają nasze zęby, a które je niszczą?

Jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne zęby, warto o nie zadbać nie tylko za pomocą odpowiedniej pasty, szczoteczki i płynu do płukania. To co jemy także ma duży wpływ na to, jaki jest stan naszego uzębienia i czy pojawi się na nim próchnica zębów. Niektóre produkty spożywcze pomagają usuwać płytkę, chronić przed demineralizacją i ułatwiają wzmacnianie szkliwa. Inne jednak powodują przebarwienia i uszkodzenia.

Jakie produkty sprawią, że zyskamy zdrowe i mocne zęby?

Dieta na wzmacnianie szkliwa powinna być bogata w odpowiednie składniki mineralne. Najważniejszym jest nadający tkankom przyzębia twardość i odżywiający je wapń, którego pod dostatkiem znajdzie się w przetworach mlecznych w rodzaju serów, twarogów czy kefirów.

Równie istotne dla zdrowego i mocnego uzębienia są witaminy. Zwłaszcza z grupy D, wspomagające przyswajanie wapnia i fosforu i dbające o prawidłową mineralizację, ale także C, odpowiadające za wzmacnianie naczyń krwionośnych i działające korzystnie na dziąsła.

Sama czynność przeżuwania surowych warzyw okazuje się korzystna, by mieć mocne i zdrowe zęby. W naturalny sposób ściera płytkę i usuwa osad, co chroni przed chorobami przyzębia i stanowi dobry masaż dla dziąseł.

Jakie produkty spożywcze powodują próchnicę?

Główną przyczyną próchnicy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest cukier. Trudno go uniknąć, ponieważ często znajduje się także w produktach niekojarzących się z nim bezpośrednio. Na pewno warto jednak zrezygnować z podjadania słodyczy między posiłkami, a także wybierać produkty słodzone jego zamiennikami, na przykład ksylitolem.

Zdradliwa jest także kawa, negatywie wpływająca na kolor uzębienia. Zawarta w niej tanina niszczy szkliwo, ale także tworzy na jego powierzchni próchnicę i nieestetyczne plamy o ciemnym zabarwieniu.

Kompleksowa ochrona zębów

Aby ustrzec się próchnicy, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie właściwego sposobu odżywiania z produktami do higieny jamy ustnej. Odpowiednie pasty, szczoteczki o różnej miękkości i płyny do płukania znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Ułatwiają wzmacnianie zębów, dzięki czemu staną się zdrowe i mocne. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą i sprawdzenia obowiązujących promocji.